Serwer VPS – solidne rozwiązanie, jednak niepozbawione wad

Serwery VPS (Virtual Private Server) kilka lat temu szturmem zdobyły serca użytkowników. Jednak po latach, zaczyna się zauważać pewne problemy które za sobą niosą, mimo to, nadal są oferowane przez niemalże każdą firmę hostingową.

Co to znaczy, że wirtualny?

Serwer VPS jest serwerem wirtualnym, oznacza to, że w rzeczywistości, nie wykupujemy dostępu do całego serwera, lecz do wydzielonej jego części. Do pozostałych zasobów, dostęp mają inni użytkownicy, chociaż oczywiście, można w ramach jednego serwera, wykupić kilka serwerów wirtualnych dla siebie.

Podział

O konkretny podziale zasobów, decyduje administrator, zazwyczaj do obsługi serwera VPS używa się oprogramowania Xen, OpenVZ czy VMware. Ostatnio pojawia się więcej różnego rodzaju programów do zarządzania, opartych bardziej o interfejs graficzny i „myślenie za użytkownika”, jednak duże firmy nadal ich nie używają. Serwer VPS jest zarządzany przez admina, jednak konkretny podział zasobów powinien być zawarty w umowie. Nie chcemy przecież sytuacji, gdzie nie ma dostępu do naszego serwera, gdyż serwer „sąsiada” zajmuje całe łącze 24 godziny na dobę. Największą wadą jest jednak to, że w przypadku wyłączenia serwera, każdy serwer VPS który się na nim znajduje, jest niedostępny.

Ceny

Najtańszy dostęp do serwera wirtualnego, kosztuje 12 zł miesięcznie i oferuje mocno ograniczone parametry. Znaleźć można również darmowe serwery VPS, jednak prawie zawsze nie mają one sensownego zarządzania, stąd też większość parametrów jest zjadana przez jeden czy dwa serwery wirtualne.

 

Leave a Comment