Virtual Private Serwer – co to takiego?

Co to jest serwer VPS ?

Serwer VPS jest to serwer zwirtualizowany, który pozwala mieć dostęp jego właściciela do administratora, czyli posiadać root do serwera vps oraz możliwość instalowania własnych aplikacji i konfigurowania ich według własnych potrzeb i wymagań. Jest to unikalny system, który pozwala na pełną kontrolę nad własnym serwerem i tworzeniem jego bazy danych.

Jakie daje możliwości ?

Serwer VPS to doskonała alternatywa  dla hostingu współdzielonego, czy serwerów dedykowanych. Jest bezpieczny, a także gwarantuje nam zasoby, które są z nim związane na stałe. W związku z tym w przypadku dużej liczby odwiedzin może działać dużo szybciej niż tradycyjne serwery. Serwer VPS ułatwia zarządzanie dużą liczbą stron WWW i daje możliwość konfigurowania ich ustawień zgodnie ze swoimi potrzebami. Warto wspomnieć, że jest przy tym tańszy, niż jego dedykowane odpowiedniki, a wyróżnia się dużo lepszą wydajnością.

Zalety serwera VPS

Ma on wiele zalet, ale do najważniejszych należą takie jak:

Pełny dostęp root, do serwera, z nieograniczoną możliwością konfiguracji serwera, zarządzania użytkownikami oraz administrowania uprawnieniami dostępu do plików i zasobów.

Są w nim wykorzystywane dyski NVMe, które cechują się szybkością rozwiązań, dzięki czemu odczyt i zapis jest do 10 razy szybszy niż ma dyskach SSD, a w przypadku dysków HDD, nawet do 100 razy szybszy. To bardzo dobre i korzystne rozwiązanie dla baz danych oraz serwerów opartych na m.in. na Javie, które wymagają dużej wydajności i szybkości.

Leave a Comment