VPS czy serwer dedykowany?

W ofercie wiodących dostawców hostingu znajdziemy dzisiaj nie tylko konta współdzielone, ale również i serwery dedykowane oraz serwery vps. Oferty hostingowe są do siebie często bardzo podobne. Firmy hostingowe bardzo często działają w modelu odsprzedaży fragmentu usług, które same zamawiają u większego dostawcy. Rozwinięciem takiej idei jest serwer vps postawiony na serwerze dedykowanym w jakimś centrum danych.

Czym jest w praktyce serwer wirtualny?

Dostępna dzisiaj technologia umożliwia na jednej maszynie fizycznej uruchomienie wielu różnych wirtualnych serwerów,  z których każdy zachowuje się jak oddzielna maszyna. Takie wirtualne serwery mają zapewniony dostęp do wszystkich urządzeń i wszystkich interfejsów komunikujących się ze światem zewnętrznym.

Podział zasobów między serwery wirtualne.

Aby każdy taki serwer vps mógł realizować swoje zadania musi mieć zapewnioną odpowiednią moc obliczeniową oraz pamięć operacyjną i miejsce na dysku. Całość takiego systemu działa tak naprawdę w pamięci serwera, na którym zachodzi wirtualizacja.

Systemy operacyjne na serwerach VPS.

Decydując się na serwer vps możemy określić, jaki system operacyjny będzie go obsługiwał. Do dyspozycji mamy zazwyczaj najbardziej popularne dystrybucje Linuksa, a także serwerowe systemy MIcrosoftu. U niektórych dostawców możemy również zainstalować jedną z odmian FreeBSD. Ponieważ takim serwerem będziemy musieli samodzielnie administrować najlepiej jest zdecydować się na system operacyjny, z którym jesteśmy najbardziej obyci. Administracja takim systemem będzie bowiem należała do naszych obowiązków.

Leave a Comment